Ministrica pospremila prvošolčke v Stražišču pri Kranju

Zaželela jim je uspešen začetek šolskega leta in predvsem varne šolske poti, ne glede na to ali pridejo v šolo peš, s kolesom ali z avtobusom >>
Agencija za varnost prometa ob začetku šolskega leta 2024/2025 kot vsako leto izvaja Nacionalno preventivno akcijo Varno v šolo. Skupaj z Ministrstvom za infrastrukturo, Ministrstvom za notranje zadeve, Policijo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo, osnovnimi šolami, občinskimi sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, Zvezo združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije, Inštitutom za politike prostora, društvi upokojencev in drugimi nevladnimi organizacijami potekajo številne aktivnosti za večjo prometno varnost otrok po vsej državi.

Voznike in ostale udeležence v prometu opozarjajo, da se na naše ceste znova vračajo šolarji, od tega 20.173 prvošolčkov, ki sodijo med najbolj ranljive skupine udeležencev v prometu. Ob tej priložnosti so prvi šolski dan Osnovno šolo Stražišče pri Kranju obiskali ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek, direktorica Agencije za varnost prometa mag. Simona Felser, vodja Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi mag. Ivan Kapun ter skupaj z županom Mestne Občine Kranj Matjažem Rakovcem in ravnateljem Pavlom Srečnikom simbolično pospremili otroke čez cesto na prehodu za pešce. Zaželeli so jim uspešen začetek šolskega leta, ob tem pa so poudarili pomen prometne vzgoje otrok in odgovornost, ki jo imamo odrasli, da poskrbimo za njihovo varnost na vseh poteh, vse dni v letu.

Na OŠ Stražišče so že na prvi šolski dan namenili čas za preventivno-vzgojne vsebine, s poudarkom na varnih šolskih poteh. Prvošolce in njihove starše je najprej pozdravil ravnatelj Pavel Srečnik ter izpostavil pomen prometne varnosti; pohvalil je dobro sodelovanje med šolo in starši ter ostalimi deležniki v tem procesu: »Za zagotavljanje čim večje varnosti otrok v prometu smo odgovorni starši, institucije, lokalne skupnosti in otroci sami. Odgovornost nas vseh je, da zaposleni na šoli v sodelovanju s starši nenehno opozarjamo na nevarnosti, ki prežijo na cesti. Le s skupnim delom in dogovarjanjem bomo otroke ozavestili, da bodo spoštovali pravila in da ne bodo udeleženi niti v najmanjši nesreči.«


Ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek, ki prav tako prihaja iz tega kraja, je izrazila prisrčno dobrodošlico vsem prvošolčkom, bilo jih je 70 takšnih, ki so danes šolsko pot prehodili prvič. Zanje je to povsem nova izkušnja, zato morajo vsi udeleženci v prometu poskrbeti, da bodo na teh poteh varni, ne le danes, temveč vse dni v letu. »Po ocenah vsako leto na svetu v prometnih nesrečah umre kar 1,35 milijona ljudi, hudo telesno poškodovanih pa je kar do 50 milijonov. To niso samo številke; za temi številkami so ljudje, družine, katerih življenje se zaradi trenutka neprevidnosti popolnoma spremeni. Te nesreče imajo ne samo osebne, ampak tudi širše družbene posledice, ki vplivajo na vse nas. Zato smo se v Sloveniji odločili, da moramo narediti vse, kar je v naši moči, da se te številke zmanjšajo. V Resoluciji o nacionalnem programu varnosti v cestnem prometu 2023-2030 smo se zavezali k uresničevanju Vizije 0, kar pomeni nič smrtnih žrtev in nič hudo poškodovanih v prometu. To je naš moralni cilj, cilj vseh nas, ki oblikujemo in uporabljamo cestni promet.«  
Direktorica Agencije za varnost prometa mag. Simona Felser je izpostavila, da prvi šolski dan poleg novih izzivov in priložnosti prinaša tudi nevarnosti, še posebej za naše najmlajše: »V letošnjem letu smo v prometnih nesrečah izgubili tri otroke, kar je neizmerna tragedija za njihove družine, pa tudi za celotno skupnost. Poleg tega se je 25 otrok hudo telesno poškodovalo, kar je zaskrbljujočih 47 % več kot lani ob tem času. To je trend, ki ga opažamo že več let, in vsak tak dogodek je opomnik, da moramo storiti vse, kar je v naši moči, da se to ne ponavlja.« 
Kot je povedal župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, je v 10 kranjskih osnovnih šol letos vpisanih 5.600 učenk in učencev, od tega 574 prvošolčkov. Na občini veliko pozornosti namenjajo prometni varnosti otrok: »Pripravljamo novo občinsko prometno strategijo, rišemo nove oznake na cestah pri šolah, načrtujemo varne šolske poti. Varnost na šolskih poteh te dni zagotavljajo tudi naši redarji. Če le lahko, s starši pridite v šolo največkrat na trajnosten način: peš, s kolesom, električnim avtobusom. S tem skrbimo za čistejše okolje, kar spodbuja tudi akcija Kranjčan gre trajnostno na pot.«r
Vodja Sektorja prometne policije na GPU mag. Ivan Kapun je povedal, da bodo tudi letos v okolici šol policisti izvajali poostren nadzor prometa in na ta način umirjali promet na izpostavljenih mestih, kjer bi lahko prišlo do nevarnih situacij. »Policisti bodo v teh dneh še posebej pozorni na promet v okolici šol. Naš cilj je, da zagotovimo varnost otrok na poti v šolo in domov, še posebej v teh prvih dneh, ko so otroci še polni energije in pod vtisom počitniških dogodivščin. Otroci danes v šolo ne prihajajo samo peš, ampak tudi s kolesi, skiroji, električnimi skiroji in kasneje tudi z mopedi. Zato je zelo pomembno, da poznajo cestnoprometne predpise, da jih upoštevajo in da so vešči uporabe različnih prevoznih sredstev. Pri prometni vzgoji otrok imajo starši ključno vlogo. Dragi starši, vaši otroci se zgledujejo po vas, zato bodite vi tisti, ki jim s svojim vedenjem pokažete, kako se pravilno in varno obnašati v cestnem prometu. Vaša odgovornost in zgled sta neprecenljiva pri oblikovanju varnostne kulture naših najmlajših.«V okolici šole so promotorji prometne varnosti s pomočjo sporočilnih tabel voznike opozarjali na štiri ključna sporočila: da je potrebno hitrost prilagoditi razmeram na cestah in spoštovati ustrezno varnostno razdaljo, da je pripetost izjemnega pomena za varno vožnjo vseh potnikov v vozilu, da za volan vedno sedemo le trezni ter da mobilni telefoni ne sodijo v promet.
V prvih dneh pouka bodo na izpostavljenih mestih v okolici šol otroke varovali številni prostovoljci iz lokalne skupnosti in organizacij, kot so avto-moto društva, združenje šoferjev in avtomehanikov (ZZŠAMS), sveti za preventivno in vzgojo v cestnem prometu itd. Samo na prvi šolski dan bo na primer po vsej Sloveniji na terenu okoli 550 prostovoljcev ZZŠAMS, nevladne organizacije, ki organizira in izvaja terenske aktivnosti zagotavljanja varnih šolskih poti skozi vse leto.