Po ocenah zveze UIC je po svetu več kot pol milijona železniških prehodov, od tega jih je nekaj več kot 20 % v EU. Skoraj tretjina vseh železniških nesreč v Evropi in drugod po svetu so nesreče in smrtni izidi na železniških prehodih. Če k temu dodamo še nedovoljeno zadrževanje in prečkanje železniških tirov, se število povzpne na več kot 90 % vseh železniških nesreč.
Številne nesreče povzročijo uporabniki, ki namerno tvegajo ali sprejemajo napačne odločitve zaradi nepazljivosti, navade ali pomanjkanja pozornosti. Da bi izboljšali varnost na železniških prehodih in tudi sicer na območju tirov, tudi v Slovenskih železnicah izvajajo ocene tveganja ter uvajajo različne tehnične rešitve in inovacije. Poleg varnostnih ukrepov se za povečanje varnosti na železniških prehodih izvajajo tudi različna izobraževanja in kampanje za povečevanje ozaveščenosti. Po potrebi se sprejemajo tudi ukrepi za preprečevanje neustreznega ravnanja na železniških prehodih in na območju tirov.
Letos je poudarek kampanj ozaveščanja na varnosti ranljivih udeležencih v prometu s sloganom: “Pazi, vlak! Življenje se lahko v hipu obrne na glavo.”, ki svari pred nepopravljivimi posledicami nepremišljenega prečkanja.Pri ozaveščanju o varni vožnji preko železniških prehodov sodelujejo tudi prostovoljci Zveze ZŠAM Slovenije