Hrvaška in Slovenija z rekordom pri pijanih voznikih

Med zadnjim vseevropskim poostrenim nadzorom več kot tri odstotke voznikov pod vplivom alkohola >>

Poostren nadzor je tradicionalno potekal v juniju, mesecu, ki ga zaznamujejo daljši dnevi, povečano število druženj, festivali, prireditve ob koncu šolskega leta in začetek počitnic, kar vodi tudi v povečano pitje alkohola in morebitno uživanje drog. V vseevropski akciji cestne policije je sodelovalo 15 držav članic združenja prometnih policij Roadpol.

Po njihovih navedbah so preverili več kot 700.000 voznikov, kar je bistveno več kot lani, ko so v podobni akciji kontrolirali 495.000 voznikov. Od tega jih je bilo 12.132 pod vplivom alkohola (1,71 %) in 1.896 (0,27 %) pod vplivom mamil. Pri alkoholu je bilo zabeleženo skoraj 9-odstotno povečanje stopnje kršitev (lani v povprečju 1,57 %), pri mamilih pa 28-odstotno znižanje (lani 0,38 %). Po policjskih podatkih so med akcijo začasno odvzeli vozniško dovoljenje kar 2820 kršiteljem.

Čeprav je težko ugotoviti, katera država je imela najvišji odstotek kršitev zaradi različnih metod odkrivanja snovi, zadnji podatki razkrivajo zanimive ugotovitve. Hrvaška je s 3,87 odstotka zabeleila največjo stopnjo vinjenih voznikov, sledita ji Slovenija s 3,55 % in Srbija z 2,78 %. Z najbolj vzorno treznimi vozniki se lahko pohvalijo Litva (0,31 %), Švedska (0,35 %) in Slovaška (0,42 %). Druga zanimiva ugotovitev je bila, da je v Nemčiji število drogiranih voznikov (1185 kršiteljev) skoraj dohitelo število alkoholiziranih (1385 kršiteljev).

»Hrvaško notranje ministrstvo je v zadnjo mednarodno operacijo Roadpola pristopilo zelo resno. Za to akcijo je bilo poleg prometnih policistov angažiranih tudi veliko število policistov iz drugih oddelkov, kot sta redna in interventna policija, zaradi česar je bilo nadzorov več kot običajno,« je komentiral Zoran Brezak, član operativne delovne skupine Roadpola iz hrvaške prometne policije. Storitev. »Poleg tega je bilo v prvih šestih mesecih leta 2024 zaradi zgodnjega začetka turistične sezone opazno znatno povečanje tujih vozil na Hrvaškem, saj je bilo v letu 2024 zabeleženih 34.254.816 vozil v primerjavi s 30.835.212 v letu 2023, kar predstavlja 11,09-odstotno rast. Čeprav državna statistika kaže zmanjšanje najhujših prometnih nesreč, ki jih povzročijo vozniki pod vplivom alkohola in mamil, uživanje alkohola in mamil ali njuna kombinacija ostaja eden glavnih dejavnikov, ki vplivajo na varnost v cestnem prometu na Hrvaškem,« je dodal Brezak. .

»V letu 2023 so vozniki pod vplivom alkohola v Sloveniji povzročili 9,4 % vseh prometnih nesreč in 25,3 % prometnih nesreč s smrtnim izidom. Letos, do 14. julija 2024, so vozniki pod vplivom alkohola povzročili 9,9 % vseh prometnih nesreč in 32 % smrtnih nesreč. Število voznikov pod vplivom alkohola se je povečalo,« so sporočili s slovenskega notranjega ministrstva. »Nadzori, ki smo jih izvajali v akciji, so bili ciljno usmerjeni, osredotočeni predvsem na lokacije, kjer policisti pričakujejo vožnjo pod vplivom alkohola in drog. Za zmanjšanje vožnje pod vplivom alkohola bo policija še naprej izvajala časovne in lokacijske kontrole. Cilj je povečati verjetnost prijetja prometnih prekrškarjev in povzročiteljev prometnih nesreč med vožnjo pod vplivom alkohola ali mamil. Posledično policisti kršitelje pozivajo k alkotestom ali hitrim testom za odvisnost od drog, kar vodi do večjega števila opravljenih testov in večjega števila identificiranih storilcev,« še dodajajo na ministrstvu.